شرایط تفکیک اراضی داخل شهرکهای صنعتی

تفکیک زمین شهرکهای صنعتی

تفكيك اراضي داخل شهركهاي صنعتي و احداث بنا در آنها نياز به اخذ مجوز از شهرداري ندارد

نظريه شماره7/1961 مورخ1374/8/10

سؤال: با توجه به ماده واحده قانون راجع به تأسيس شهركهاي صنعتي مصوب سال ١٣٦٢ و بند ٢٤ ماده ٥٥ قانون شهرداري و تبصره ٤ ماده ٢٦ قانون نوسازي و عمران شهري و ساير قوانين مرتبط، آيا تفكيك اراضي داخل شهركها و ساخت و ساز و احداث بنا در آنها و سايراقدامات عمراني نياز به اخذ مجوز لازم از شهرداري دارد يا خير؟ و در صورتي كه تخلفات ساختماني صورت گيرد آيا كميسيون ماده ١٠٠ قانون شهرداري صلاحيت رسيدگي و صدور رأي دارد يا نه؟

نظريه اداره كل حقوقي قوه قضائيه : به موجب مفاد بند ٧ ماده واحده قانون راجع به تأسيس شركت شهركهاي صنعتي ايران ، تعيين محل شهرك و طراحي نقشه شهرك براي نيازهاي گوناگون براساس ضوابط اعلام شده توسط وزارت مسكن و شهرسازي انجام خواهد شد، واگذاري اراضي به متقاضيان و حدود و شرايط آن بر اساس آيين نامه اجرايي بر عهده مسؤولان شهرك صنعتي است . بنابراين تفكيك اراضي داخل شهركها و احداث بنا در آنها و ساير اقدامات عمراني نياز به اخذ مجوز از شهرداري ندارد .

در مورد احداث كارخانجات و تأسيسات صنعتي علاوه بر مقرراتي كه تصويب شده و لازم الرعايه است و بدون حصول آنها اجازه كار داده نمي شود در مورد تخلفات ساختماني و عدم رعايت ضوابط مقرر در آ ييننامه احداث بنا در خارج از محدوده خدماتي شهر، كميسيون موضوع تبصره ٢ ذيل ماده ٩٩ قانون شهرداري مصوب ١٣٧٢ در صورت شمول صلاحيت رسيدگي دارد.

منبع : https://www.gharardadha.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم